Turecká armáda vpadla do Sýrie. Invaze Turků začala leteckými údery na Kurdy. Střely z houfnic začaly dopadat na základny a muniční sklady kurdských milic. Dalšími cíli jsou pozice kurdských ostřelovačů. 

Začátek operace oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Naším cílem je zničit teroristický koridor, který vzniká na jižní hranici, a přinést mír celému regionu,“ napsal na Twitteru.

Turecká armáda operaci odstartovala společně s protureckými povstalci, dodal prezident.

„Turecká válečná letadla provádí nálety na civilní oblasti, mezi lidmi je velká panika,“ citovaly agentury mluvčího Syrských demokratických sil (SDF) Mustafu Baliho.

SDF tvoří především Kurdové a jejich jednotky YPG a YPJ, které mají zásadní podíl na porážce Islámského státu. Ankara syrské Kurdy pokládá za spojence v Turecku zakázané a za teroristickou organizaci pokládané Strany kurdských pracujících (PKK).

Syrské město Rás al-Ajn nedaleko turecké hranice zasáhlo několik silných výbuchů.

Rusko, které je spojencem syrského režimu prezidenta Bašára Asada, oznámilo, že se do konfliktu mezi Tureckem a Sýrií nezapojí.

Evropská komise (EK) vyzvala Turecko, aby operaci okamžitě zastavilo a aby jednalo zdrženlivě. Dosluhující předseda EK Jean-Claude Juncker řekl, že pokud aktuální plán Turecka „zahrnuje také vznik takzvané bezpečné zóny, nemělo by čekat, že ji Evropská unie bude platit“.

Turecko chce z pásu u svých hranic vytlačit Kurdy a vytvořit tam bezpečnou zónu, kam by přesunula část syrských uprchlíků. Turecko se rozhodlo spustit vojenskou operaci poté, co USA stáhly své vojáky z míst, kde by se mohli dostat do střetu s Turky.

Kurdové to označili jako zradu spojence a pohrozili, že nebudou mít kapacitu ke střežení tisíců zajatců z Islámského státu (IS) protože budou potřebovat své lidi na boj proti Turkům.

(pel)