Tramvaje se na Václavák vrátí do roku 2023. Kvůli křížení s magistrálou hrozí komplikace v dopravě a koleje budou navíc blokovat i větší demonstrace. (Foto: Magistrát hl. města Prahy)

V horní části Václavského náměstí v Praze budou opět jezdit tramvaje. Koleje se nevrátí do středu náměstí, jako tomu bylo v minulosti, ale povedou po okrajích v místě nynějších vozovek. Úpravy by měly začít v roce 2022. Práce by pak měly být dokončeny o rok později. Kromě kolejí v horní části náměstí přibudou stromy a rozšířeny budou chodníky.

„Koleje nepovedou středem náměstí, jako to bylo dřív. Naopak chceme, aby tam vznikl kvalitní veřejný prostor. Koleje by měly vést po okrajích, v podstatě v prostoru, kde dnes jezdí automobily. Když se tam vrátí tramvaje, umožní to, že prostor který máme spojen s taxikáři a veksláky, tak jej vrátíme místním,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Tramvaje po náměstí nejezdí od 80. let. O jejich návratu se mluví několik let.

Architektonickou soutěž na proměnu celého náměstí vyhrála před více než 10 lety kancelář Cigler-Marani.

Podle jejího původního návrhu se měly tramvaje vrátit do své někdejší trasy ve středu náměstí. To se nyní změní.

„Vozovky budou sdílené pro auta a tramvaje a střed náměstí je určen pěšákům. Vznikl tam 15 metrů široký prostor,“ řekl architekt Vladimír Vacek.

Křížení tramvají se severojižní magistrálou provoz automobilů podle Scheinherra nezkomplikuje.

V horní části budou navíc vysázeny stromy. Sníží se také počet parkovacích míst a proti původnímu plánu bude rozšířen střední prostor.

„Takže taková standardní demonstrace tam může být, když tak se tramvaje zastaví,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Na základě upravené studie město nyní nechá vypracovat dokumentaci nutnou pro získání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

„Očekávám, že na konci roku 2021 bychom mohli mít všechna potřebná povolení. Na začátku roku 2022 bychom mohli začít stavět a na přelomu let 2022 a 2023 by mohlo být hotovo,“ řekl Scheinherr.

Náklady zatím nejsou vyčísleny. Podle odhadů by se měly pohybovat minimálně okolo 250 milionů korun.

(pel)