Státní rozpočet Německa je už 7 let bez deficitu. Příjmy a výdaje v roce 2020 dosáhnou v přepočtu 9,2 bilionu Kč. (Ilustrační foto)

Státní rozpočet Německa je už 7 let bez deficitu. Příjmy a výdaje mají v roce 2020 dosáhnout  362 miliard eur, tedy 9,2 bilionu korun. Zvýšily se o 5,6 miliardy eur proti letošnímu roku. Rozpočet bez deficitu schválil německý parlament. Merkelovou vedená koaliční vláda CDU/CSU a sociální demokracie počítá s tím, že vyrovnaný rozpočet bude i v letech 2021 až 2023.

Na investice půjde v příštím roce rekordních 42,9 miliardy eur, tedy 1,1 bilionu korun. Směřovat budou zejména do rozvoje dopravní a digitální infrastruktury, školství nebo boje proti klimatickým změnám. Na ty Německo v příštím roce vydá 7 miliard eur.

Nejvyšší jednotlivý rozpočet má tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí s více než 150 miliardami eur.

Následuje ministerstvo obrany se 45,1 miliardy eur, což představuje nárůst o 1,9 miliardy. Značně tak zaostává za očekáváním Spojených států a některých dalších spojenců v rámci Severoatlantické aliance, podle nichž by se Berlín měl výrazně rychleji přiblížit výdajům na obranu dohodnutým na dvě procenta hrubého domácího produktu.

Příští rok dosáhnou „jen“ 1,42 procenta HDP.

Německo má vyrovnané či přebytkové státní rozpočty od roku 2014. Před tím se podařilo dosáhnout vyrovnaného rozpočtu v roce 1969.

Rozpočty bez schodku byly v Německu v uplynulých letech možné mimo jiné díky velmi dobré situaci na pracovním trhu a díky rekordním daňovým příjmům. (sfr)

VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Německo dalo loni na migraci rekordních 593 miliard. Většina šla na boj proti příčinám