Areál lounské vagónky Legios, k jejímuž vlastnictví se přiznal uprchlík František Savov, získá Traťová strojní společnost.

Zkrachovalou lounskou vagonku Legios získala ostravská firma Traťová strojní společnost. Uvedl to mluvčí společnosti Czechoslovak Group Andrej Čírtek, která většinově vlastní dosavadního nájemce areálu firmu DAKO-CZ. Vagónka v Lounech dluží věřitelům téměř 3,3 miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku. K jejímu vlastnictví se loni přiznal uprchlý podnikatel František Savov. 

Výrobní areál společnosti Heavy Machinery Services (HMS) v Lounech získala ostravská firma Traťová strojní společnost.

Legios Loco je v úpadku od února 2014 a věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun. Od poloviny července 2019 je Legios v insolvenci. Návrh na sebe podala sama firma.

Výrobní areál v Lounech firmě pronajímala společnost Heavy Machinery Services (HMS), jejíž řídicí struktura se podle Krajského soudu v Českých Budějovicích prolíná s vedením Legios Loco.

HMS v minulosti vyráběla vagony, je v konkurzu a dluží přes 3,3 miliardy korun. Insolvenční správkyně HMS v létě areál pronajala výrobci brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ, jejímž většinovým vlastníkem je Czechoslovak Group.

V listopadu byla vyhlášeno výběrové řízení na nového majitele areálu.

Podnikatel František Savov, který je obviněn v kauze rozsáhlých daňových podvodů a žije v Londýně, v prosinci v rozhovoru pro DVTV řekl, že mezi firmami, které v Česku vlastní, je i Legios Loco.

Zájem o areál v Lounech projevilo podle informací v insolvenčním rejstříku pět subjektů, jen tři z nich ale nakonec předložily nabídky na koupi závodu.

Traťová strojní společnost z Ostravy se zabývá hlavně opravami, modernizacemi a údržbou železničních tratí, opravuje také strojní a vozové vybavení.

Uprchlík František Savov přiznal vlastnictví firmy Legios a desítek dalších. Dosud to popíral

(pel)