Obchody budou na "zakázané" Velikonoční pondělí otevřeny kvůli nouzovému stavu vyhlášenému na obranu před koronavirovou pandemií. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Obchody mohou o státem „zakázaných“ velikonočních svátcích zůstat otevřené a to kvůli nouzovému stavu přijatém v rámci opatření na ochranu před koronavirovou pandemií. Obchodní inspekce oznámila, že zákaz prodeje o svátcích v nouzovém stavu neplatí. Většina obchodů však přesto o Velikonočním pondělí hodlá zavřít, aby poskytla zaměstnancům odpočinek.

Za normálních okolností by větší obchody musely na Velikonoční pondělí zavřít. V situaci, kdy na území České republiky platí nouzový stav se však situace paradoxně změnila. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních tentokrát mohou zůstat otevřené.

Nadále by však platila opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se zákazu maloobchodního prodeje.

Možnost otevřít i na Velikonoční pondělí by se vztahovala především na potravinářské řetězce, které by za běžných okolností musely mít podle zákona o prodejní době zavřeno.

Zákon o prodejní době v maloobchodě při nouzovém stavu neplatí.

Nakoupit si každý den v týdnu včetně Velikonočního pondělí umožní, aby se v prodejnách netvořily fronty a všichni zákazníci si mohli pohodlně nakoupit s bezpečným minimálně dvoumetrovým odstupem.

Většina obchodních řetězců však oznámila, že na Velikonoční pondělí plánuje ponechat prodejny uzavřené. Řetězce to zdůvodňují vesměs „ohledy“ na zaměstnance a snahou poskytnout jim „zasloužený“ odpočinek.

Nouzový stav v České republice platí od 12. března a končí 11. dubna. Další prodloužení musí schválit Poslanecká sněmovna. Babiš uvedl, že souhlasí s prodloužením nouzového stavu do 30. dubna.

Podle zákona o prodejní době musí mít obchody s prodejní plochou nad dvě stě metrů čtverečních zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00.

Omezení provozní doby se nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních.

Vláda také zvažovala, že by nařídila zavřít v době koronavirových opatření obchody s potravinami o nedělích. (sfr)


VÍCE O TOM ČTĚTE ZDE:

Ministryně „Venezuela“ Maláčová se chystá v neděli zavřít všechny obchody