Schillerová změnila názor: "Koronavirovou podporu" ve výši 25 tisíc korun chce nakonec vyplatit plošně všem živnostníkům bez omezujících podmínek. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Ministryně financí Alena Schillerová změnila názor. „Koronavirovou podporu“ ve výši 25 tisíc korun chce vyplatit plošně všem živnostníkům bez omezujících podmínek. Podmínka poklesu příjmů z návrhu zcela zmizí, bonus navíc budou moci získat třeba i podnikající studenti.

Informaci přinesl server idnes.

Schillerová uvedla, že ji k tomuto kroku přesvědčili lidé. Podpora pro OSVČ proto bude více plošná.

„To znamená, že náš návrh zní jednoznačně. Podpora bude určena pro všechny OSVČ, které začaly podnikat před 12. březnem, tedy před datem, kdy jsme vyhlásili nouzový stav,“ oznámila Schillerová.

„Nikdy jsme nechtěli nikomu nic upírat. Jen jsme chtěli jednat v zájmu primární spravedlnosti. Ale příklady z praxe nás přesvědčily o tom, že co největší plošnost je v tuto chvíli správná.“

„Vypustíme podmínku, že tržby OSVČ musely za poslední tři měsíce oproti loňskému roku poklesnout o deset procent,“ slíbila ministryně financí.

Dál bude platit, že na tuto 25tisícovou „koronavirovou“ podporu nedosáhne ten, kdo si jen přivydělává při zaměstnání, například psaním na honorář, nebo už živnost zrušil, nebo je registrovaný na Úřadu práce či pobírá dávky v hmotné nouzi.

Nově se má naopak pozměňovacím návrhem rozšířit okruh možných žadatelů o podporu i o studenty, kteří podnikají.

Pozměňovací návrh, který by při projednávání ve Sněmovně modifikoval verzi podpory pro OSVČ původně schválenou vládou, teď ministerstvo financí dokončuje i ve spolupráci se zástupci podnikatelů.

„Máme na to už jen několik dní, protože Sněmovna zasedá příští týden,“ upřesnila ministryně.

S tím, že všechny změny na úřadu připravili v noci ze čtvrtka na pátek a během pátku se k nim vyjádřili zástupci odborné veřejnost.

„Naše představa je jasná: jeden formulář s číslem účtu OSVČ – a hned posíláme peníze. Už o tom jednám s předsedkyní rozpočtového výboru Sněmovny Miloslavou Vostrou. Jsme domluvené, že by tento pozměňovací návrh v pondělí zřejmě sama předložila,“ uvedla ministryně financí.

Původní příspěvek živnostníkům měl činit 15 tisíc korun měsíčně. Tuto částku však ministerstvo financí modifikovalo.

„Částku jsme zvýšili z jednoduchého důvodu,“ vysvětlila Schillerová.

„Chceme během nouzového stavu podporovat OSVČ pětistovkou denně. Původně jsme pomoc plánovali na jeden měsíc, to by vycházelo na 15 tisíc korun. Ale abychom podporu sladili s programem Antivirus, tak jsme protáhli pomoc do konce dubna a tím se suma zvedla o 10 tisíc korun.“

„Zohlednili jsme připomínky lidí z praxe. Mně se původně zdálo, že pokles příjmů o desetinu oproti loňskému roku se kvůli pandemii musel dotknout úplně každého. Ale příklady z praxe mě přesvědčily o opaku,“ doplnila. (sfr)