Německá vláda chce v roce 2021 zadlužit zemi o dalších téměř 180 miliard eur, což je v přepočtu 4,7 bilionu korun. Vyplynulo to z vládního návrhu státního rozpočtu Německa. V Česku vláda navrhla na rok 2021 státní rozpočet s deficitem 320 miliard Kč. Ten by se však mohl zvýšit až na 450 miliard kvůli dopadům daňového balíčku, jenž schválila Poslanecká sněmovna. 

Německá vláda si kvůli koronavirové krizi plánuje v příštím roce vypůjčit 179,82 miliardy eur (4,7 bilionu Kč). Je to téměř dvojnásobek oproti původně plánovaným 96,2 miliardy eur (2,5 miliardy Kč).

Peníze takto získané chce použít k financování opatření, která mají zmírnit hospodářské dopady pandemie covidu-19. Navýšení dluhu by mělo pomoci zejména ve zdravotnictví, dopravě a při rozvoji infrastruktury v zemi.

Německý spolkový sněm v letošním roce pozastavil platnost ústavně zakotvené „dluhové brzdy“, která měla bránit nadměrnému zadlužování. Upravovala, že nové půjčky nesmějí překročit 0,35 procenta hrubého domácího produktu (HDP). (sfr)


O situaci státního rozpočtu v ČR se dočtete ZDE:

Babiš se Schillerovou šli s prosíkem do Senátu. Navrhli kompenzace pro obce 20 miliard