Evropské prvoligové fotbalové kluby přijdou kvůli koronaviru a vládním restrikcím o celkem 8 miliard eur, tedy o zhruba 203 miliard korun. Takovou výši ztráty odhadla Evropská fotbalová asociace (UEFA). Epidemie koronaviru zasáhla Evropu naplno v březnu roku 2020.

UEFA odhadla, že prvoligové kluby na evropském kontinentu přišly, respektive přijdou o 4 miliardy eur kvůli absenci diváků na stadionech. Dále přicházejí o 2,7 miliardy eur od sponzorů a o příjmy ve výši 1,4 miliardy eur z vysílacích práv.

Ztráty vedly k poklesu výdajů na přestupy, za které v lednovém období kluby utratily o 56 procent méně než loni. Letní přestupové období v roce 2020 představovalo oproti roku 2019 pokles ve vydaných částkách o 39 procent.

Celkem 43 procent transferů zajistily anglické kluby. Anglická Premier League v sezoně 2020/21 utratila za přestupy více než 1,8 miliardy eur, což je nejvíce ze všech soutěží.

UEFA apelovala na nutnost změn v pravidlech finanční fair play s tím, že přestupové částky a platy se musí snížit na „přijatelnou úroveň“.

Evropská fotbalová asociace ve své zprávě také opětovně kritizovala projekt vytvoření tzv. Superligy, kterou v dubnu letošního roku vyhlásilo 12 evropských velkoklubů, například Real Madrid, FC Barcelona, Juventus Turín, Manchester City a další.

Projekt však kvůli odporu fanoušků a hrozbě tvrdých trestů ze strany UEFA zkrachoval po zhruba 2 dnech od vyhlášení.

„Odtržená liga nemůže být odpovědí na pandemii. Obnovení zdravých financí a růstu vyžaduje finanční disciplínu, uvážlivé vedení a dlouhodobé plánování,“ zdůraznila nyní UEFA.

Představitelé některých klubů, které stojí za Superligou, nadále naznačují, že se uskutečnění projektu nehodlají vzdát. (sfr)