Albánie možná není klasickým cílem evropských turistů, kdo však do této země zavítal, ten cesty nelitoval. Překrásná panenská příroda, starověké i nové památky ve městech a jedinečná kultura dělají z tohoto kousku světa unikátní turistický cíl.

Koupání v moři i výlety za architekturou a kulturou

Albánie vyniká horskými sceneriemi, širokými plážemi i zajímavou historií. Pokud se tam chcete vydat v nejbližších měsících, počítejte s vlastní dopravou po silnici nebo cestou pomocí pozemní hromadné dopravy (letecké spojení momentálně nefunguje). V červnu v zemi panuje většinou slunečné počasí a teplota vzduchu se pohybuje kolem 28 °C. Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění, z něhož za vás pojišťovna uhradí případný transport a léčebné výlohy.

Albánie a covid-19

Pro vstup do země nepotřebujete test (informujte se ale o podmínkách vstupu do tranzitních států). Při cestě zpět do ČR však musíte vyplnit příjezdový formulář a podstoupit antigenní nebo PCR test (na začátku cesty nesmí být starší než 24, respektive 72 hodin). V ČR vás pak čeká další PCR test, a to do 14 dní po návratu.

V Albánii funguje většina obchodů, restaurací i služeb. Od 22.00 do 6.00 však nesmíte vycházet do ulic. Nošení roušek je oficiálně povinné uvnitř budov i ve venkovních prostorech, ale ve skutečnosti se nařízení příliš nedodržuje.

Co vidět v Albánii

Městští cestovatelé by si určitě neměli nechat ujít Tiranu, hlavní město země. Známým místem je tam Skanderbegovo náměstí s jezdeckou sochou národního hrdiny Skanderbega. Najdete u něj i národní muzeum, několik ministerských budov a významnou mešitu. K relaxaci ve městě pak vybízí rozlehlý park s jezerem.

Jestliže máte radši moře s čistou modrou vodou, vyrazte do pobřežního města Saranda na Albánské riviéře. Kromě několika vyhlášených pláží tam najdete i zříceninu hradu či národní park s ruinami starověkého a středověkého města. V zemi se ale ukrývá mnoho dalších světských lákadel i panenských míst v přírodě, kde budete naprosto sami.

Albánie nabízí úžasnou dovolenou pro každého – aktivního turistu, rodinu s dětmi i návštěvníky toužící po relaxu u moře. Země má u Čechů bohužel špatnou pověst, která však pramení ze strachu z neznámého – přitom s ní sdílíme podobnou novověkou minulost a jako státy máme dlouhodobě dobré vztahy. (bn)