Chorvatům evropští ministři zrušili jejich kuny a odsouhlasili zemi přijetí eura od příštího roku. Chorvatsko se tak od ledna stane dvacátou zemí Evropské unie, v níž se oficiální měnou stane společná evropská měna euro. Zavedení eura v Chorvatsku schválili ministři financí, jejichž jednání poprvé vedl český ministr Zbyněk Stanjura (ODS).

Současná chorvatská měna kuna se podle rozhodnutí evropských ministrů smění za euro v kurzu 7,5345 ku jedné.

Česko tak od ledna 2023 zůstane jednou z posledních sedmi zemí Evropské unie, které si ponechávají vlastní měnu.


Český ministr financí Stanjura (ODS) podepisuje schválení eura pro Chorrvatsko.


Evropská komise na začátku června uznala, že Chorvatsko splnilo všechna čtyři kritéria, která Brusel při vyhodnocování připravenosti na přijetí společné měny posuzuje.

Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu. Zavedení eura v Chorvatsku poté odsouhlasili lídři členských zemí.

V úterý 12. 7. 2022 ministři financí zemí EU, pod vedením českého ministra Zbyňka Stanjury, schválili poslední potřebné dokumenty, včetně směnného kurzu.

„Přijetí eura není závod, ale zodpovědné politické rozhodnutí,“ podotkl po jednání Stanjura, který blahopřál svému chorvatskému kolegovi Zdravkovi Maričovi.

Chorvatsko se už od letošního září chystá začít uvádět ceny v dosavadních kunách i v eurech. Oběma měnami půjde platit do půlnoci 14. ledna 2023.

Od 15. ledna 2023 už bude možné v CHorvatsku platit jen eurem. (sfr)