Maloobchodní řetězec Carrefour zmrazí ve Francii ceny stovky nabízených výrobků, včetně potravin, zdravotnických potřeb i oblečení. Tímto krokem hodlá zákazníkům pomoci s vysokou inflací. Ve srovnání s Českem je přitom ve Francii inflace relativně nízká, když nedosahuje ani 7 procent. V Česku přesáhla červencová inflace meziročně 17 procent.

Carrefour zmrazí ceny stovky výrobků do 30. listopadu letošního roku.

Největší maloobchodní řetězec ve Francii svým rozhodnutím následuje jiné velké firmy, které také podnikají kroky, aby podpořily kupní sílu spotřebitelů.

Reagují tím jednak na tlak francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a současně se se snaží zabránit mimořádnému zdanění, po kterém v zemi volají levicoví zákonodárci.

V květnu učinil podobný krok vlastník francouzských supermarketů E.Leclerc, když do července zmrazil ceny 120 nejprodávanějších produktů.

V dubnu zástupci britských supermarketů Asda a Morrisons oznámili snížení cen základních položek.

V červenci oznámila škrty v cenách také francouzská energetická společnost TotalEnergies. Total oznámil, že sníží ceny u svých čerpacích stanic napříč Francií od 1. září do konce roku.

Velká přepravní firma CMA CGM stlačí poplatek za přepravu zboží kontejnery z Asie do Francie o 750 eur (asi 18 480 Kč), což představuje slevu o zhruba čtvrtinu. (sfr)