Globální krize srazí v roce 2023 třetinu světové ekonomiky do recese, varovala šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Rok 2023 bude podle ní obtížnější než loňský rok, protože ekonomiky Spojených států, Evropské unie a Číny zpomalují.

Na světovou ekonomiku bude mít podle MMF negativní dopad válka na Ukrajině, růst cen, vyšší úrokové sazby a šíření nemoci covid-19 v Číně.

„Očekáváme, že třetina světové ekonomiky bude v recesi,“ uvedla Georgievová.

S tím, že jako v recesi se budou cítit i stovky milionů lidí v zemích, které technicky v recesi nebudou.

Prudce rostoucí ceny potravin a energií způsobily v mnoha zemích nejvyšší míru inflace od 80. let minulého století.

MMF v říjnu zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,7 procenta kvůli válce na Ukrajině a vyšším úrokovým sazbám.

Od té doby Čína zrušila svoji politiku nulové tolerance nemoci covid-19 a začala znovu otevírat svoji ekonomiku, i když se v zemi rychle rozšířila nákaza.

Za loňský rok má ekonomika vzrůst o 3,2 procenta.

Georgievová varovala, že Čínu čeká obtížný začátek letošního roku. To bude mít negativní dopad nejen na zemi, ale i na region a globální ekonomický růst. Čína je totiž druhou největší ekonomikou na světě.

Evropská komise zhoršila pro rok 2023 odhad růstu ekonomiky EU na 0,3 % a poklesu ekonomiky v Česku o 0,1 %.

Evropská ekonomika se na přelomu let 2022 a 2023 dostane do recese a hospodářský růst v příštím roce proti původním odhadům výrazně zpomalí a to zejména kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu, zdůraznila ve své podzimní makroekonomické prognóze Evropská komise. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

EK zhoršila odhad růstu ekonomiky EU na 0,3 % a poklesu HDP v ČR o 0,1 % v roce 2023